Szybki kontakt

Podłoże

Podłoże winno być wypoziomowane i stabilne. Istnieje kilka sposobów na przygotowanie podłoża pod domek.

1. Podłoże z bloczków fundamentowych.

Najbardziej ekonomicznym sposobem jest przygotowanie podłoża z zastosowaniem bloczków fundamentowych. Bloczki są dostępne w niemal każdej hurtowni czy markecie z materiałami budowlanymi. Najczęściej spotykane są bloczki o wymiarach 38x24x12cm. Na jedną warstwę dla domku o powierzchni około 9m2 z podłogą potrzeba 18 bloczków fundamentowych. Plan rozmieszczenia bloczków fundamentowych znajduje się na stronie produktu i przed przystąpieniem do pracy należy się z nim zapoznać.

Przed przystąpieniem do rozłożenia bloczków należy odpowiednio przygotować podłoże.

W przypadku gdy grunt nie jest podatny na osiadanie - wystarczające jest w miejscu gdzie będą rozmieszczone bloczki wykopanie ziemi na głębokość 15-30cm, wsypanie w to miejsca warstwy piachu (5-10cm), grubego 0-63mm kruszywa (5-10cm), a na sam koniec warstwę 5cm pospółki 0-16mm lub 0-30mm i powstałe punkty zagęścić zagęszczarką. Na tak przygotowane podłoże możemy już stawiać bloczki dbając o to żeby były dobrze wypoziomowane. Poziomowanie bloczków najłatwiej jest przeprowadzić na podsypce cementowo-piaskowej lub na samym piasku. Teren szczególnie należy zagęścić w miejscu ścian domku.

W przypadku terenu niestabilnego należy, zerwać trawę,  wybrać ziemię na głębokość 10-15cm, wyrównać teren grabiami i w to miejsce rozścielić geowłókninę. Na to rozsypujemy piach 5-10cm, kruszywo 0-63mm, następnie drobne kruszywo 0-30mm lub 0-16mm i zagęszczamy całość zagęszczarką. Tak przygotowane podłoże zapobiegnie rozwojowi oraz rozkładowi mikroorganizmów czy roślin pod domkiem oraz zapobiegnie przenikaniu wilgoci do spodniej warstwy domku. Na tak przygotowanym podłożu rozstawiamy bloczki wg schematu. Jeśli zgęszczone podłoże ma niewielkie odchyłki od poziomu 0,5-2cm  to rozstawianie bloczków możemy wykonać na punktowo wysypanej podsypce cementowo-piaskowej. Ten sposób przygotowania jest najbardziej zalecany i pozwoli na uniknięcie problemów z osiadaniem domku w przyszłości.

                                                   

Rozstawianie rozpoczynamy od wyznaczenia skrajnych punktów zgodnie z powyższym rysunkiem. Powstały kwadrat powinien być równy wymiarowi ścian domku lub 1cm mniejszy, tak aby bloczek był minimalnie schowany pod domek. Należy koniecznie zmierzyć przekątne powstałego czworokąta, tak aby były ich długości były sobie równe (X=Y), następnie ustawiamy kolejne bloczki zgodnie z planem fundamentu. Bloczki powinny być rozłożone w mniej więcej równych odstępach od siebie, jednak w tym samym poziomie.

2. Fundament ciągły lub płyta fundamentowa

Jest to solidne stabilne podłoże. Wymaga nieco większych nakładów niż podłoże z bloczków, ale wygląda przy tym nieco estetyczniej. Przy tego typu należy wykonać hydroizolację w miejscu stykania się legarów z płytą. Przygotowanie podłoża w ten sposób wymaga posiadania wiedzy budowlanej i przygotowaniem powinien się zająć profesjonalista.

2. Kostka brukowa lub klinkierowa 

Sprawdzi się idealnie w przydomowym ogrodzie, gdzie walory estetyczne mają dla nasz duże znaczenie. Jeśli nasz ogród jest zadbany oraz wypielęgnowany to podłoże z kostki wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. W takim połączeniu nasz domek będzie niewątpliwą ozdobą ogrodu. Przygotowanie podłoża z kostki wymaga posiadania wiedzy budowlanej i również powinno zostać wykonane przez profesjonalistę. W wersji ekonomicznej z  kostki możemy zrobić tylko obrys domku, a pod domkiem zrobić jedynie podparcie dla legarów. Przy tej wersji podłoża należy pamiętać o przygotowaniu solidnej podbudowy, tak aby podłoże nie osiadło w przyszłości.